Hochkar, Lunz Am Zee, Mariazell

Na dvoudenní výlet do Alp je pro moraváky nejvhodnější zvolit oblast nám nejbližší, okolí městečka Mariazell. Hory tady nejsou tak vysoké jako dál na západ, ale silnice rakousky krásné, buď stoupající do sedel, nebo se kroutící udolími říček a řek.

Jednou z možností je i okruh který jsme zvolili my. Začínáme v Puchenstuben, pokračujeme dál na passo Schüsseleck / Wastl am Wald 1121m vysoké, odtud na  Josefsberg, 1012m n.m., pak se dáme, okolo jezera Erlaufsee na Zellerrain / Zellerrain, rychlý přejezd s mírnými zatáčkami, 1125m vysoký. Původně byl mnohem zajímavější, se sklonem 22%! Ten je bohužel však už nepřístupný, změněný na lesní cestu se zákazem vjezdu.

Během jízdy pak navštívíte pěkné horské městečko Lunz Am See, tam určitě doporučuji zajet i k jezeru Lunzer See, je tady restaurace s terasou přímo nad průzračnou vodou a pěkná cesta okolo. My jsme zde i přenocovali, hezký a levný kemp najdete přímo ve městě. Doporučit můžeme i čerpací stanici, ochotná paní nám ohřála výbornou gulášovou polévku a natočila pár vynikajících piv Kaiser.

panorama_lunzer_see
Lunzersee, sympatické menší jezero v Alpách.

O pár kilometrů dál odbočíme na dříve placenou silnici vedoucí až ke známému lyžařskému středisku Hochkar. Tam i v červnu s největší pravděpodobností narazíte na sníh, ale jen na travnatých plochách. Silnice je v květnu suchá a čistá, je slepá, je nutno se vrátit zpět do údolí, ale za projetí určitě stojí.

Na křižovatce pak odbočíme na B24, jednu z nejkrásnějších silnic v údolí, vedoucí z Mariazell do Wildalpen a lemující řeku Salzu. Oblast je proslulá především mezi vodáky, těch najdete v údolí spousty. Ale i pro motorkáře je tady spousta krásných míst.

panorama_gschoder4
Salza, přibližně v polovině své cesty údolím.

Před Mariazell, které jsme viděli už v minulosti jsme odbočili doprava na B20, je tady moc pěkná a rychlá silnice vedoucí do sedla Seebergsattel (Steiermark). Rychlé a mírné zatáčky ve stoupání od Mariazell, pomalé a utažené směrem k Seewiesen.

Jako klidné místo k obědu je možné vyjet na Brunnalm / Pflanzlhütte, lyžařské středisko pod 1800 metrů vysokým hřebenem. Novou silnici lemuje i původní štěrková, zřejmě i dostupná pro auta a motocykly, ale nezkoušeli jsme.

V Kapellen odbočíme doprava, tam začíná parádní silnice přes Prein an der Rax, ta nás dovede až k křižovatce v Hirswang, kde se dáme doleva a budeme si užívat luxusních zatáček prakticky až k snad nejznámější motorkářské hospodě Dolního Rakouska, Kalte Kuchl. Tady obvykle stojí desítky až stovky motocyklů a jezdci se zde občerstvují na velké zahrádce. Cestou však nezapomente alespoň jednou zastavit a sejít dolů ke krásné říčce Schwarza, jsou zde spousty míst s mělkou vodou, sloužící jako koupaliště a hezké místo k odpočinku. Říčka se kroutí mezi skalními masivy, tak že je na co koukat. Okolí je protkáno množstvím turistických tras.

panorama_kalte_kuchl
Kalte Kuchl – oblíbená destinace všech Vídeňáků.

Jako zpáteční cestu domů lze zvolit státní silnice B19 a B303 vedoucí přes Tulln an der Donau a Hollabrun, malý provoz, rychlý a relativně zábavný přesun domů (oproti dálnici).

Trasu ve formátu gpx (např. Garmin) si můžete stáhnout  (pravým tlačítkem na odkaz a zvolit „uložit odkaz jako“): trasa rakousko

1 komentář u „Hochkar, Lunz Am Zee, Mariazell“

Napsat komentář