Nordkapp

Nordkapp, jedna z nejoblíbenějších destinací pro motorkáře téměř všech druhů. Asi nejvzdálenější místo, kam lze na motorce po kvalitních silnicích dojet. A místo, kde se ani v srpnu nebudete péct v 40 stupňových vedrech. Místo kde ani o půlnoci slunce nezapadá a kde je obloha i moře modré víc než na prospektech cestovních kanceláří.

Norkapp je také nejsevernější místo evropského kontinentu (je sice tak trochu ostrov, ale oddělený jen malým průlivem) kam se každoročně vydávají motorkáři a karavanisté z celé Evropy. Z naší republiky je cesta sem dlouhá přibližně 3000km a má spoustu variant. My jsme zvolili trasu přes Rostock do Gedseru, poté přes Dánsko a Švédsko do Osla. Z hlavního města pak můžete pokračovat buď rovnou na sever po silnici E6, která protíná téměř celé Norsko od jihu na sever, nebo to vzít více na západ krásných oblastí jižního Norska, kde je asi nejvíc turisticky atraktivních míst. Fjord Geiranger, Trolí stezka Trollstingen, vodopád Vøringsfossen v Eidfjordu, Trolltunga, tedy Trolí jazyk a spousta dalšího.

My jsme udělali kompromis, projeli okolo Geirangeru přes Trollstingen po Atlantic road, napojili se na E6 a po ní až téměř na Nordkapp. Kempování je v Norsku povoleno téměř kdekoliv, mimo blízkosti obydlí. Přestože je Norsko nejřidčeji osídlenou zemí Evropy, není ale jednoduché najít klidné místo, domy a chaty jsou snad všude v okolí hlavní silnice. Nakonec jsme spali většinou v kempech, nebyly drahé a vybaveny byly luxusně. Norsko je ale jinak velice drahá země, především co se týče potravin a ubytování. Naštěstí ale existuje dostatek hypermarketů kde lze nakoupit za ceny přibližně dvojnásobné než u nás.

Silniční síť je kvalitní, ale pokuty velice vysoké, obzvláště za překročení povolené rychlosti, i 5km/h nad limit Vás může stát okolo 10000Kč. Policejní kontrolu jsme ale neviděli žádnou, jen statických radarů byla spousta. Celá trasa procházející Norskem byla moc zajímavá, příroda je doslova nádherná, díky poloze země na severu stačí jen relativně malá nadmořská výška k tomu aby vše vypadalo jako z jiného světa. Ale asi to nekrásnější na celé cestě byly nekonečné večery se sluncem nízko nad obzorem, nádherně nasvícená krajina spoustu hodin denně. Okamžik, na který u nás čekají fotografové celý den nebo noc tady máte téměř pořád. Navíc není nutné spěchat večer s hledáním noclehu, i když se nedaří, stejně najdete ubytování za světla.

Po několika dnech jsme konečně uviděli vytoužený cíl, Nordkapp. Dorazili jsme k němu asi dva týdny konci polárního dne, ale turistů tady bylo pořád docela hodně. Také nás trochu překvapila usměvavá slečna u závory pár set metrů před parkovištěm, která si vzala přibližně 600Kč za osobu, za které získáte možnost vstoupit do prostor budovy plné suvenýrů, informací o historii tohoto místa. I v Norsku se vydělává na turistickém ruchu jak to jen jde.

Napsat komentář