Švédsko je u nás, coby země vhodná pro motorky poněkud opomíjená. A je to škoda, protože nabízí možnosti až téměř neskutečné. Především pro ty co rádi opustí asfalt a toulají se po cestách nezpevněných, pro ty co mají rádi přírodu, klid a málo lidí. Švédsko má okolo 9000km šotolinových, polních a lesních cest. A ty jsou lemovány více než 3500 přístřešky (shelter), vhodnými pro přenocování a táboření. Jednu z databází můžete stáhnout zde: https://vindskyddskartan.se Ve Švédsku je wild camping povolen všude, s vyjímkou míst poblíž obydlí a míst kde je kempování výslovně zakázáno. Nabízí se tak spousta možností levného a především velice příjemného bydlení v krásné přírodě.
Ceny potravin v obchodech jsou podobné těm našim, celá dovolená tak nemusí stát moc. Největší položkou ve výdajích se tak stávají pohonné hmoty. Přesun do Švědska je z ČR nejlepší přes Německo, doporučuji trajekt Sassnitz – Ystad. Rychlý katamaran Vás přepraví za cca 1600Kč až do Švédska, tak že jste na místě ještě v den odjezdu: https://www.frs-baltic.com/fahrplan-preise
Švédsko má, při své x-násobné velikosti méně obyvatel než ČR, většina z nich pak žije na jihu země. Střed a sever je tak v podstatě neobydlený, tak že motorkami nikoho nerušíte, naopak, většinou jsou místní rádi, že vidí cizince. Přibližně polovina nezpevněných cest je ve správě státu nebo obce, ty se udržují speciálními stroji ve solidním stavu. Zbytek je pak soukromých, které si místní obyvatelé udržují na vlastní náklady. Je tedy vhodné cesty neničit zbytečným hrabáním a prudkým brzděním. Je vhodné, pokud někoho potkáte přibrzdit, pozdravit, případně prohodit pár slov.
Tábořiště – jejich opravdu spousta, většinou udržované, se zásobou suchého dřeva. Pokud to není nutné, používejte suché dřevo z okolí. Někdy bývají na místě pytle s odpadky, většinou je ale potřeba všechny odvézt. Na místech je opravdu vzorný pořádek, tak ať tam po nás nic nezbude.
Čerpací stanice jsou poměrně časté, ale hustota jako u nás pochopitelně není. V městech a městečkách jsou hypermarkety, kde nakoupíte levně jídlo i pití. Limit alkoholu dostupného v běžných obchodech je 3.5%, tak že slabší pivo koupíte bez problémů. Ideální čas na návštěvu Švédska na motorce je červen a červenec. Teploty okolo 15-25 st. relativně málo deště.
Jako takovou základní osnovu jsme použili trasu Jonase Bergha, který ji najel a stále aktulizuje pro projekt T.E.T. Celá trasa má téměř 3000km a stahnout si ji můžete zde: https://transeurotrail.org/sweden/
Moc pěkné video ohledně motorek, Švédska, Švédů, bydlení a všeho co se nás týká najdete zde: