Albánie, Thety

Návštěva tohoto krásného pohoří je, pokud zvolíte jako výchozí bod Koplik bezproblémová i pro běžné auto. V roce 2016 silničáři dokončili úzkou asfaltku SH21 až do sedla, kde se hřeben hor láme do údolí Shkoderu. Odtud už pokračuje klasická kamenitá cesta, která se spoušti k vesnicím dole. Po několika kilometrech narazíte nový penzion Hotel Vellezrit Guri, je možné zde využít jak pokojů, tak i louky hned pod domem. Stanování je zdarma. Z penzionu pak vede 65km dlouhá, krásná kamenita cesta údolím až do Shkoderu. Provede Vás dlouhými pasážemi okolo řeky, místy plnými obrovských balvanů, prudkými sjezdy i skalnatými úseky vytesanými ve skalách. V létě tady panují teploty přes 40 stupňů a často není jednoduché najít nějaký stín.

My jsme tu byli v červnu, tak že jsme sim užili tepla opravdu dostatek, mezi skalami to bylo opravdu výživné. Neštestí není nutné brát nijaké extra zásoby vody, i když spotřeba byla obrovská. Podél cesty je však bezpočet pramenů, ty jsme hojně využívali i jako zdroj pitné vody, žádné trávící problémy však nebyly.

Na projetí celé trasy z Kopliku, přes sedlo a údolím do Shkoderu počítejte minimálně z celým dnem, nemá smysl spěchat, cesta je náročná, plná nebezpečných úseků, kamenitá, často blízko srázu. Zbytečné by bylo riskovat pád ve vysoké rychlosti.

Přibližně 10km před Shkoderem začíná pěkná asfaltka, tam už cesta ubíhá velice rychle, ve městě jste hned. Tam je vše co může unavený cestovatel potřebovat, obchodní centra, kavárny, fastfoody i příjemní a ochotní domorodci, pro které je banda na motorkách příjemné zpestření dne.

1 komentář u „Albánie, Thety“

  1. Na toto místo se dá dojet i z druhé strany,kde není ten trapný asfalt který tento nádherný kousek naší planety degraduje na komerční turistiku.

Napsat komentář