Kam vyrazit?

Vše obvykle začíná touhou a potřebou vidět nějaké místo, inspirací kterou si člověk už nějakou dobu nosí v hlavě a která pramení z něčeho co nás někdy v minulosti zaujalo. Ať už to byla fotka, vyprávění někoho nebo třeba film který se odehrával na místě které se nám vrylo do paměti.

Poloha naší země je díkybohu vhodná na cestovatelské choutky, a můžeme si doslova vybírat typ krajiny i osídlení a s tím související styl dovolené. Na jih od nás se tyčí nádherné Alpy, podívaná pro oči i pestré stovky silnic plných zatáček. Alpy jsou skvělé i v letních vedrech, se stoupající nadmořskou výškou teplota klesá, dá se toho s výhodou využít. A pokud člověk zatouží po koupání, francouzské Alpy a nádherná Le Route Des Grandes Alpes končí hned vedle Monaca a Nice kde najdete ty nejkrásnější pláže a stálé počasí.

Pokud teplo a moře preferujete, můžete zvolit například Černou Horu, krásné a málo zalidněné pláže, pokud cestu naplánujete přes Srbsko, uvidíte nádhernou přírodu, jezera…

Rádi by jste dobrodružství? Albánie, Rumunsko, kilometry cest u kterých nikdy nevíte jak budou pokračovat za nejbližší zatáčkou! Široká silnice první třídy která skokově přejde do prašné a bahnité cesty. 30km můžete jet třeba celý den.

Máte naopak rádi civilizaci, kvalitní kempy, stálé klima bez extrémních teplot? Zvolte pobřeží Atlantiku, začít můžete třeba v Holandsku, pokračovat přes Belgii do Franci, na krásné pobřeží Normandie se spoustou památek z druhé světové války. Pláže Omaha beach, útes Étretat. Díky oceánu a golfskému proudu je zde příjemných 22 stupňů většinu léta.

Chtěli by jste využít dlouhé a nudné zimy? Na pobřeží středozemního moře bývá stálé a slunečné počasí i prosinci a lednu, teploty se zde pohybují okolo 15-18 stupňů, tak že Sicílie, Španělsko, Řecko lze projíždět i době kdy je u nás zima.

A na všechna tato místa lze dosáhnout obvykle během jednoho dne, stačí tedy jen pár dní dovolené a poznáte kus Evropy. I cenově to nemusí být tak drahé jak se zdá, využít můžete kempů, vyhledávačů ubytování na internetu, případně spát volně, například po dohodě s majitelem přilehlé zahrady a neutratíte ani korunu.

Pokud máte zvolenu lokalitu, je potřeba se rozhodnout která konkrétní místa budete chtít vidět, kolik času budete chtít věnovat prohlídce místních památek a turistických atrakcí. Jak najít zajímavá místa pro cestování? Lze hledat různě, zakoupením cestopisu, průvodce… Ty se mě ale moc neosvědčily, často je věnována spousta obsahu detailním popisům památek, obsáhlým databázím reastaurací a ubytování… To vše lze dnes přehledně vyhledat na internetu a publikaci to spíše znepřehlednuje. Většině z nás řeknou spíše kvalitní fotografie, na nich nás prostě něco zaujme a to chceme vidět. Tady se mi osvědčil buď klasický způsob, zdat vyhledat v google požadovanou frázi a pak zvolit záložku obrázky. Výsledek pak vypadá, například na frázi „Normandie“ takto.

Google obrázky:

obrazky

Kliknutím na fotografii se pak dostanete na web na kterém ji google našel.

Další zajímavou možností je použít obrázkovou sociální síť Pinterest, která nabízí jak pěkně udělané aplikace do mobilů a tablatů, tak i možnost vyhledávání v počítači. Výsledek hledání slova „Scotland“ vypadá takto.

Pinterest:

pinterest

Pokud Vás lákají především cesty, jak se říká i cesta je cíl, pak mohu doporučit server www.dangerousroad.com, neuvěřitelně obsáhlou databázi snad všech zajímavých a atraktivních silnic světa. A nemusí se nutně jednat o silnice nebezpečné, jak tvrdí název.

Dangerousroad.org

dangerousroad

Pokud plánujete cestu do Alp, určitě navštivte skvělý web www.alpenroutes.de, který se věnuje výhradně jim. Najdete zde seznam všech sedel a zajímavých silnic, které ve velehorách najdete. U každého najdete technická data, hodnocení těch které je již projeli, aktuální stav (na jaře jsou některá ještě neprůjezdná), komentáře apod.
img_1869.jpg